maj 2013
Już niedługo majowe Gniazdo trafi do Waszych jednostek!
  • Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz!
  • Teatr improwizacji
  • O wierze w roku wiary
  • Jak zostałem harcerzem cz. 7
  • System zastępowy
  • Cień zastępowego
  • i inne...

więcej...


aktualności

Zimowisko w Janicach

17.03.2007, 16:58:34, Ewa Tchórzewska

Zimowisko w Janicach Dnia 8 lutego 2 Drużyna Rząsińska wraz z 2 Ggromadą Uboczańską i 2 Gromadą Wolbromowską, opuściły swoje piękne wioseczki i wyruszyły na zimowisko do Janic- wioski franciszkańskiej...

Drużynowa, aby sprawdzić wiedzę harcerek na temat topografii i zmysłu orientacji, wypuszczała kolejno, zastęp za zastępem na innej stacji PKP. Wilczki dotarły autobusem. W czasie gdy trwał zwiad w zielonej gałęzi szóstki popisywały się zdolnościami kucharzenia, przygotowując zwierzątka z Księgi Dżungli. Z przeróżnych owoców, bitej śmietany, galaretki i czekolady powstały misie Baloo, Wąż Kaa i przesmaczny tygrys Szer Chan.A wieczorami… świeczyska. Zastęp Sikorka – słynny kabaret ZŁOM ze znakiem drogowym pod ręką, zabawiały nas historyjkami i kawałami z kręgów zbieraczy metali.Kabaret CZARODZIEJKI Z UBOCZA (Mewa), w czarnych garniturach z przyciemnionymi okularami i grobową miną, rozśmieszał nas żartami, które potrafiły zadziwić np. przychodzi garbaty do lekarza, a lekarz na to: Co pan się tak skrada? Zastęp Czapla w swych traperskich strojach zaskoczył nas swoim przepysznym ciastem, zadziwiłoby nawet Jacka Kuronia.

Nadszedł czas na olimpiadę – zarówno zastępy jak i szóstki dzielnie walczyły z deszczem. Wilczki rozwijały swoją zwinność, biegając, skacząc, zwijając nitkę na szpulkę.Harcerki rozpoczęły olimpiadę, kiedy drużynowa wrzuciła zastępom list z informacją, gdzie mają się udać. Znalazły się one na polu tuż za domem, w którym spały, tam spotkały druhnę przyboczną. Pierwsze zadanie było na czas. Musiały zbudować stabilny wysoki znak. Następna konkurencja to biegi. Dha przyboczna mówiła: "trzymamy się za kolana koleżanki" lub "niesiemy jedną z koleżanek na rękach" albo "biegniemy jak żaby" trzeba było obiec znak dookoła i wrócić do proporca.

Następna konkurencja i zarazem ostatnia to ustawianie rąk, głów, nóg itp. padały polecenia "na kocu ma być: jedna ręka, jedne biodra, 3 nogi i jedna głowa". figury były dziwaczne i poplątane.

Na zimowisku nie zabrakło również festiwalu piosenki, warsztatów tanecznych (wyczerpujących!). Ale myślę, że już nie znajdziesz w środowisku rząśniskim wilczka, harcerki niepotrafiącego(ej) się zaprezentować, podczas wywoływania par tanecznych.Mieszkańcy Janic przeżyli drugiego w tym roku hucznego sylwestra. To wilczki z ogromnym hukiem niszczyły balon po balonie, by dostać się do zaszyfrowanej wiadomości.

Wielka gra drużyny była naprawdę nietypowa. Na widok ”2φ+½λ +4/2φ- (4/5φ•2½)+5γ+⅔-3γ+1½λ-[φ(4:2)]+α√4+[⅜φ+(⅝φ-1⅓φ)]=2λ+88⅔+2α+(2γ-1⅓φ ) jedna z doświadczonych pionierek, przyszła do komend i oświadczyła ”pierwszy raz na oczy widzę taki szyfr”- a to proste zadanie matematyczne. A czy ty potrafisz je rozwiązań? Gra – ułożona pod fabułę składała się z wielu śmiesznych pytań, na które nie łatwo było odpowiedzieć. Na pytanie – Ile wieszaków mieści się w szafie? Harcerki odpowiedziały: Trzeba zajrzeć do szafy.; W której części samochodu jest piąte koło?- Padały odpowiedzi: na miejscu szóstego pasażera. Zaś drugi zastęp odrzekł: Tam gdzie baba nie siada.; Z kolei na pytanie: W ilu alfabetach są polskie znaki?- Trzeba zapytać analfabety. Na przykład na zagadkę: Dlaczego widelec ma ząbki? Zawiszanki odpowiedziały: Bo gajowy Gugała nie ma swoich.Naszedł czas na ogłoszenie wyników czterodniowych zmagań. Wśród wilcząt zwycięską okazała się gromada wolbromowska. Najlepiej wyróżniającym się zastępem został zastęp Sikorka. Gratulacje!

komentarze (5)

dodaj swój komentarz
wypełnij formularz (wszystkie pola są wymagane)dorcia, 19.03.2007, 17:20:14

bardzo dobry artykuł, zwłaszcz zdjęcia

iwona, 20.03.2007, 10:48:16

czy ktos juz wie jaki jest wynik tego rownania?

Madzi@, 22.03.2007, 14:17:38

wynik? To "30" :)

bpi, 25.03.2007, 20:08:25

nie ma to jak Zimowisko we wspaniałym towarzystwie:)

nieznany P:), 25.03.2007, 20:09:59

artykuł równie piekny jak druzyna i gromada;]

na górę strony