maj 2013
Już niedługo majowe Gniazdo trafi do Waszych jednostek!
  • Planuj, nie żałuj!
  • Pisać jak papież
  • O wierze w roku wiary
  • Jak zostałem harcerzem cz. 7
  • System zastępowy
  • Cień zastępowego
  • i inne...

więcej...


aktualności

Tworzyłyśmy, tworzymy i będziemy tworzyć historię!

11.05.2012, 22:52:24, Barbara Pizoń

Tworzyłyśmy, tworzymy i będziemy tworzyć historię! Po wielu dniach przygotowań, długich zbiórkach, podczas których zastępy przygotowywały się do gier technicznych, fabularnych oraz do OWCy i dopinaniu wszystkiego na ostatni guzik wreszcie przyszedł ten wspaniały dla wszystkich harcerek czas. Czas Wielkich Harców Majowych! Wiele jednostek zanim rozbiło swoje namioty, czekała długa, niekiedy męcząca droga - na przykład w autobusie. Wiele jednostek musiało rozbić je w nocy przy okazji nie budząc innych harcerek, które już spały. A wcześnie rano rozpoczęła się przygoda!

Na każdym apelu mogłyśmy przekonać się kto i jak duży trud włożył w przygotowanie naszego spotkania. Pracy było mnóstwo, a korzyści i wspomnienia z niej płynące pozostaną w nas na lata! Choć każda harcerka różni się od siebie, czasem umiejętnościami, czasem zainteresowaniami, to na twarzy wszystkich zawsze gościł uśmiech, była radość!

Powodów było wiele… Poranek ze śpiewem ptaków, przy wschodzie słońca, piękna pogoda, która pozwalała na tak dużo, harcerskie Eucharystie, na każdej z nich była moc! Moc Ducha Świętego, którą przynosiło nam wielu księży duszpasterzy z kilku jednostek z całego kraju! Na poszczególne dni był plan, który różnił się przede wszystkim rodzajem gier.

Dnia pierwszego odbył się finał Ogólnopolskiej Wielkiej Całorocznej Gry – Mafeking! Kilkanaście zastępów, które w nim uczestniczyły, odpowiadały na pytania z różnych dziedzin, a pytania zadawały im zastępy, które zgłosiły się by pomóc i obserwować najlepsze zastępy w Polsce. Na koniec tej gry każdy zastęp przygotował krótką scenkę, którą musiał zachęcić do głosowania pozostałe harcerki. O tym, który z nich został najlepszym w Polsce dowiedzieliśmy się na wieczornym ognisku. Dowiedzieliśmy się tego od samego Roberta Baden-Powella! Ten niesamowity gość, wręczył puchar zwycięzcy, czyli dla zastępu Kuguar!

Baden-Powell był wśród nas przez całe harce, wspominałyśmy go w fabule, na ogniskach i w piosenkach, zdając sobie sprawę, że dzięki niemu jesteśmy na naszej wspaniałej Zielonej Drodze. Pierwsze ognisko nie mogło być ostatnim i nie było. Na innych scenki przedstawiały zastępy z gry technicznej SZTUKA i szefowe, wśród nich nasza namiestniczka! Oprócz gry SZTUKA, odbyły się jeszcze trzy gry techniczne: PIONIERKA, KUCHARZENIE ORAZ PRZYGODA. Ale najwięcej emocji przyniosła Wielka Gra Fabularna – Śladami Historii! Dzieliła się ona na trzy poziomy wtajemniczenia, aby dostać się do drugiego, zastęp musiał wykonać poprawnie 30 zadań i otrzymać za nie podpis, a nie było to łatwe, tym bardziej, że w lesie czaiły się chochliki i każdego mogły złapać i zadać karne pytanie.

Podczas gry dawał nam o sobie znać, z jednej strony od dawna upragniony upał. Nikt nie mógł poradzić sobie bez kilku butelek wody, wiele harcerek pomagało sobie gdy nastał jej brak. Do drugiego etapu gry weszły 4 zastępy, podczas gdy inne były naprawdę blisko! Gdy nastał dźwięk rogu, gra się zakończyła, ponieważ do trzeciego etapu dostały się już najlepsze zastępy. Jednak prawdziwy koniec nastał, podczas wspólnej kolacji, przy harcowej scenie.

W pewnym momencie przy dźwięku piosenki na scenę została wniesiona (!) na platformie, wybudowanej przez zastępy, które dotarły do ostatniego etapu wielkiej gry, Namiestniczka Harcerek dh. Ania Chałupa HR. I wtedy dowiedziałyśmy się o najwspanialszej rzeczy, że już za 2 lata spotkamy się w jeszcze większym gronie, w jeszcze większym upale i z jeszcze większą radością na Eurojamie we Francji!

Wieczorem tego samego dnia nastąpiło ostatnie ognisko, nikt nie szczędził głosu na śpiew i radosne okrzyki. Po ognisku zmęczone harcerki udały się na zasłużony odpoczynek. Z samego rana we wtorek, tuż po śniadaniu rozpoczęło się wielkie pakowanie. Składanie namiotów, zakopywanie ognisk, pakowanie plecaków. Około południa, kiedy każda drużyna była już spakowana rozpoczął się końcowy apel. Było wiele wzruszeń, podziękowań, przyszedł też czas na wyróżnienia dla najlepszych zastępów. Nasza wspaniała i wielka zielona gałąź została nagrodzona niemalże w całości, ponieważ zwycięską wstążeczkę, bądź miejsce na podium zajmowały zastępy z każdego krańca Polski! Na koniec apelu, wspólnie podrzuciłyśmy nasze berety, na znak podziękowania dla Maryii za opiekę oraz na znak wielkiej radości, która jest w naszych sercach.

Wszystkim druhnom, które organizowały nam harce, tym, które służyły kubkiem zimnej wody, kiedy nogi odmawiały posłuszeństwa i tym, które wiele godzin stały na punktach, podczas gier, byśmy miały jak najlepszą przygodę, mówimy wielkie dziękujemy!

Podsumowując! W Wielkich Harcach Majowych - Kobyla Góra 2012, wzięło udział ponad 300 harcerek i przewodniczek z całej Polski, z kilkunastu drużyn i ponad pięćdziesięciu zastępów! Zielona Gałąź jest piękna i cały czas się rozrasta. Pamiętaj, Ty także tworzysz historię! A wszystkim harcerkom smutnym z powodu zakończenia Wielkich Harców Majowych, przypominam cytat „Gdzie się widzimy ?! – Na Eurojamie!”.

Kasia Kaczmar trop.
Czołowa Sowy
2. Olszyńska FSE

komentarze (2)

dodaj swój komentarz
wypełnij formularz (wszystkie pola są wymagane)Doris, 11.05.2012, 23:28:37

Wspaniałe ;) Teraz jeszcze nie płakałam, ale jak przeczytam to za pare lat to jedna paczka chusteczek nie wystarczy ;p

Gienek Washable, 27.06.2012, 10:36:14

Ale był czad! Strasznie mi sie podobało na WHM! Mam nadzieję, że na obozie też będzie tak fajnie!

na górę strony