maj 2013
Już niedługo majowe Gniazdo trafi do Waszych jednostek!
  • Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz!
  • Teatr improwizacji
  • Pisać jak papież
  • Jak zostałem harcerzem cz. 7
  • System zastępowy
  • Cień zastępowego
  • i inne...

więcej...


aktualności

Wymiar europejski skautingu – a jak Ty masz zamiar go realizować? (Karol Kuchar HO)

10.04.2012, 20:10:00, Agata Ganczarska

Wymiar europejski skautingu – a jak Ty masz zamiar go realizować? (Karol Kuchar HO) W tym roku minie 5 lat od momentu, gdy Polska podpisała umowę z Schengen, dzięki której możemy podróżować po znacznej części Europy bez konieczności poddawania się kontroli na granicach międzypaństwowych. Oczywiście ma to swoje zalety i wady, jednak rozważenie tej kwestii pozostawiam czytelnikowi do indywidualnych przemyśleń. Zamiast tego wolę przytoczyć kilka przykładów jak harcerki i harcerze korzystają z tej możliwości do realizowania wymiaru europejskiego.

Dorota Wieliczko, drużynowa 2. Legnickiej FSE
Pomysł na ZZ w Rzymie narodził się na Rzekotce (spotkaniu szefowych zielonej gałęzi przyp. red.), gdzie Maria Minda, asystentka namiestniczki harcerek ds. międzynarodowych przypomniała o możliwości współpracy z drużynami z innych krajów i wyjazdów zagranicznych. Wtedy z Dorotą Herdzik, drużynową 2. Rząsińskiej FSE pomyślałyśmy, żeby urządzić ZZ w jakimś ciekawym miejscu, żeby przeżyć ciekawa przygodę. Wybór padł na Włochy. Dzięki pomocy Marysi nawiązałyśmy kontakt z Włoszkami, jednak na miejscu spotkałyśmy się tylko z dwoma dziewczynkami, które nie za bardzo wiedziały co maja z nami zrobić. Jednak tą nieco niezręczną sytuację poprawiło na zwiedzanie wiecznego miasta. Nie zrobiłyśmy tego w konwencjonalny sposób, czyli chodząc z mapą od punktu do punktu, tylko szłyśmy dziarsko przed siebie odkrywając zabytki w nieco chaotycznej kolejności. Watykan, Koloseum, Forum Romanum zrobiły na nas niesamowite wrażenie, z czego to Państwo Kościelne i znajdujący się tam grób Jana Pawła II był dla mnie najważniejszym miejsce. Nasze odwiedziny trwały trzy pełne dni i uważam, ze warto to powtórzyć. Jeśli ktoś ma możliwość zorganizowania ZZ-tu w innym kraju, to gorąco polecam!

Katarzyna Szczypek, drużynowa 4. Warszawskiej FSE:
Planujemy obóz z 6. Lyonską FSE w Polsce. Pomysł powstał już dawno, a ostatecznie na poprzednim obozie letnim wraz z zastępowymi postanowiłyśmy zrealizować ten plan w tym roku. Kontakt nawiązałam niesamowicie łatwo. Skontaktowałam się z Marysią Mindą (asystentką do spraw międzynarodowych w Polsce), która znalazła chętną drużynę z Francji. Planowanie obozu z Francuzkami nie jest niczym trudnym, bo przebiega tak jak każde inne.(...)

Ciąg dalszy artykułu już wkrótce w nowym numerze gazety!

komentarze (0)

dodaj swój komentarz
wypełnij formularz (wszystkie pola są wymagane)Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

na górę strony