maj 2013
Już niedługo majowe Gniazdo trafi do Waszych jednostek!
  • Barwy niezwyciężone!
  • Pisać jak papież
  • O wierze w roku wiary
  • Tajemnica Sudarionu
  • Jak zostałem harcerzem cz. 7
  • System zastępowy
  • i inne...

więcej...


aktualności

Czystość to sprawa prawdziwych mężczyzn! (o. Marek Kosendiak sscc)

10.04.2012, 20:10:00, Agata Ganczarska

Czystość to sprawa prawdziwych mężczyzn! (o. Marek Kosendiak sscc) „Jest jedna pokusa, która nieomal na pewno kiedyś do ciebie przyjdzie, i właśnie chcę cię przed nią przestrzec.
Prawdopodobnie będziecie zdziwieni, kiedy wam powiem, że bardzo wielu chłopców pisało do mnie, dziękując mi za to, co o tym przedmiocie powiedziałem. Mam więc nadzieję, że i inni będą radzi usłyszeć słowo przestrogi przed tym ukrytym błędem, w który tak wielu popada. W szkole nazywa się to „bydlęctwem“ i to chyba najlepsze określenie. Owo „bydlęctwo“ nie jest błędem męskim i mężczyźni dla chłopca, który mu się poddaje mają tylko pogardę.(...)" Bi-Pi

Biblijne spojrzenie:
Dla pobożnych Izraelitów sprawa czystości miała przede wszystkim znaczenie kultyczne. Chodziło o czystość rytualną, która polegała na powstrzymaniu się całego szeregu czynności, które czyniły człowieka nieczystym, powstrzymywania się od spożywania określonych potraw i niedotykania rzeczy skażonych. Dopiero po przejściu specjalnego obrzędu oczyszczenia czy obmycia Izraelita mógł np. wejść do Świątyni i złożyć ofiarę. Jezus jednak zwracał uwagę na powierzchowność tej postawy w dość mocnych słowach: „Biada wam […] obłudnicy! Bo dbacie o czystość zewnętrznej strony kubka i misy, a wewnątrz pełne są one ździerstwa i niepowściągliwości!” (Mt 23, 25). Zatem dla Jezusa czystość to sprawa serca wolnego – serca hojnego i wyzbytego pożądania.
Św. Paweł uściśla, że trzeba walczyć w sobie o czyste pobudki, czyli czyste intencje swoich decyzji i swoich działań (np. w relacji chłopak – dziewczyna). Tłumaczył on, że „dla czystych wszystko jest czyste, dla skalanych zaś i niewiernych nie ma nic czystego, lecz duch ich i sumienie są zbrukane” (Tt 1, 15). Chodzi więc tu nie tylko o „moją osobistą sprawę”. Gdy mam nieczyste serce i sumienie, to wszystko wokoło widzę tak samo. Nie mogę wtedy zachwycić się i dostrzec piękna drugiej osoby, bo widzę ją jakby przez „okulary”, które mocno zniekształcają. Kojarzy się to ze „szpanerskimi” okularami o nazwie „muszę innym zaimponować” lub „muszę się pokazać”. Tak to czasem jest, gdy chłopak chce zaimponować dziewczynie swoim ciałem czy umiejętnościami, zapominając o swym sercu, duchu i szacunku do niej.

Reportaż o męskiej czystości z Mężami i Ojcami!
Na pytania autora artykułu (A) odpowiadało trzech mężczyzn, którzy są mężami i ojcami.

A: Gdybyś miał tak skrótowo powiedzieć, co to jest czystość, jak byś ją określił?

Mąż i ojciec dziecka (1): Najprościej sprawę ujmując, czystość jest oznaką szacunku i miłości do siebie samego i do drugiego człowieka. Ściśle wiąże się również z poszanowaniem godności ludzkiej.

A: A jak o nią zadbać lub w jaki sposób ją zdobyć? Potrzeba jakiegoś planu?

Mąż i ojciec dziecka (1): Czystość jest darem i łaską, ponieważ pochodzi od Boga i trzeba ją w sobie pielęgnować: dbać i rozwijać, tak jak inne talenty, którymi Pan Bóg nas obdarza.
Naukę czystości najlepiej zacząć od prostych, codziennych spraw związanych z czystością ciała, ubrania oraz porządkiem w swoim pokoju. Te małe, lecz istotne zadania i obowiązki domowe, w przyszłości na pewno zaowocują i przygotują do stawiania czoła większemu wyzwaniu, jakim jest czystość w relacjach damsko-męskich.
A: Czym dla Ciebie jest w ogóle czystość? Czy jest ona czymś ważnym dla Ciebie?
Mąż i ojciec dziecka (2): Katechizm podaje 12 owoców Ducha Świętego: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wspaniałomyślność, łaskawość, wierność, skromność, wstrzemięźliwość, CZYSTOŚĆ. A jak poznać chrześcijan? Właśnie po „owocach ich poznacie”. Nie wyobrażam sobie mojego życia bez czystości. Pomaga mi w budowaniu relacji, zwłaszcza z przedstawicielkami płci piękniejszej, w odnoszeniu się do kobiet z należytym szacunkiem. Powiem śmiało, że czystość to recepta na udane małżeństwo, to jakby taki fundament do budowania miłości między mną a moją żoną.

(...)

Ciąg dalszy w papierowym wydaniu gazety już wkrótce!

komentarze (0)

dodaj swój komentarz
wypełnij formularz (wszystkie pola są wymagane)Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

na górę strony