maj 2013
Już niedługo majowe Gniazdo trafi do Waszych jednostek!
  • Barwy niezwyciężone!
  • Pisać jak papież
  • O wierze w roku wiary
  • Tajemnica Sudarionu
  • System zastępowy
  • Cień zastępowego
  • i inne...

więcej...


aktualności

Ząbkowscy skauci we Francji

28.09.2010, 09:24:51, Piotr Laskowski

Ząbkowscy skauci we Francji W minione wakacje działająca w Ząbkach drużyna Skautów Europy pokusiła się na niebagatelną przygodę: obóz skautowy we Francji (7-23.07.2010 Nant). Ponad trzy tygodnie poznawania nowych miejsc, kontaktów z Francuzami, obcowania z przyrodą i aktywnego wypoczynku. Na obóz pojechało 34 chłopców w wieku 12-17 lat (pięć zastępów) pod opieką ośmioosobowej kadry.

Sama podróż autokarem do Francji okazała się sporym wyzwaniem, skoro trwała aż dwa dni w każdą stronę. Urozmaicona była jednak raz meczem półfinałowym mistrzostw świata obejrzanym na stacji benzynowej i całodniowym zwiedzaniem Strasbourga, a w drugą stronę nocną kąpielą w Morzu Śródziemnym pod Montpellier oraz wielogodzinnym spacerem po Dijon, stolicy Burgundii. Tak miało się z rozpoczęciem i zakończeniem obozu. Co działo się pomiędzy?

Obozy Skautów Europy mają żelazne punkty programu, których nie zabrakło i tym razem: Eksplo (samodzielna trzydniowa wędrówka krajoznawcza zastępu po okolicy), strategiczna Wielka Gra (utrzymana w fabule obozu „Powstanie Warszawskie”, gdzie chłopcy wcielają się w Powstańców i mają do wykonania skomplikowane misje), Pionierka (budowanie wszystkich konstrukcji obozowych z drewna, bez użycia gwoździ; przyjeżdżamy zawsze do lasu bez infrastruktury i bez jakichkolwiek instalacji – zgodnie z ideą założyciela skautingu Baden-Powella), Olimpiada (biegi i konkurencje sportowe), Konkurs Kulinarny (czyli wielka uczta; samodzielne przygotowanie posiłków przez uczestników obozu jest codziennością, ponieważ nie zatrudniamy kucharzy; w ten sposób młodzi ludzie w mig uczą się jakże pożytecznych i życiowych czynności, a w konsekwencji zaradności), wieczorne Ogniska (na które każdy zastęp przygotowuje scenki i każdy jest widzem, a chwilę potem aktorem). Każda z tych znanych skautowi od podszewki aktywności miała jednak podczas obozu zupełnie nową jakość. Dlaczego? Ano, dlatego, że po pierwsze obozowaliśmy około 2200 km od domu (czyli dalej niż zazwyczaj), w zupełnie innym klimacie i w innym kraju, we Francji, a dokładnie w jej najbardziej urokliwym zakątku, czyli regionie Aveyron. Drugi powód oryginalności tego obozu, to fakt, że naszą codzienność dzieliliśmy z rozbitymi tuż obok francuskimi skautami FSE z Tuluzy, członkami tej samej co my ogólnoeuropejskiej federacji, która skupia 55 tysięcy członków w 20 krajach. Jedność z naszymi francuskimi braćmi było widać na każdym kroku: podczas naszych wspólnych posiłków, gier, ognisk, ale także podczas wspólnych Mszy świętych. I rzeczywiście, łączy nas bardzo wiele: ten sam mundur, Prawo, ceremonie…

Ten zagraniczny obóz jeszcze bardziej rozbudził nasze apetyty na podróże. W nadchodzącym roku planujemy biwak zastępowych w Rzymie, zimowisko drużyny w Czechach, a na obozie letnim w Polsce będziemy gościć drużynę z Paryża. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z obozu - http://picasaweb.google.pl/jakubstarszy/ - i odwiedzenia strony naszej drużyny, gdzie znajdują się bardziej szczegółowe relacje z obozu -http://11dwa.blogspot.com/. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.

Błażej Marzoch HO

drużynowy 11stej Warszawskiej FSE

komentarze (0)

dodaj swój komentarz
wypełnij formularz (wszystkie pola są wymagane)Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

na górę strony