maj 2013
Już niedługo majowe Gniazdo trafi do Waszych jednostek!
  • Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz!
  • Teatr improwizacji
  • Pisać jak papież
  • O wierze w roku wiary
  • Tajemnica Sudarionu
  • System zastępowy
  • i inne...

więcej...


aktualności

V Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych

14.09.2008, 21:46:37

V Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych „Czy w tym niebywale szybkim procesie podejmowania atrakcyjnych decyzji jest jeszcze miejsce na budowanie trwałych więzi? Czy młodzi ludzie, a w szczególności mieszkańcy wielkich miast, potrafią mozolnie dążyć do celu? Czy rozumieją słowa służba i pomoc innym? Czy poza codziennym wyborem dóbr oferowanych przez rynek, decydują się na wybieranie spraw, za którymi nie stoją kosztowne zabiegi marketingowe?”

Współczesny młody człowiek ma na wyciągnięcie ręki masę atrakcji oferowanych mu przez dzisiejszy świat. Życie często nie wymaga żadnego wysiłku. Organizowane jest przez telewizję, Internet, zajęcia pozalekcyjne, galerie handlowe, ośrodki sportowe, szkoły języków obcych. Młody człowiek może i ma, z czego wybierać, dlatego niecierpliwi się, jeśli to, czego pragnie nie jest osiągalne natychmiast. Jego dostęp do wiedzy, rozrywki i wspomnianych możliwości spędzania wolnego czasu jest w zasadzie nieograniczony. Gdzieś pośród tych możliwości dokonuje on trudniejszych wyborów związanych z uczeniem się, budowaniem siebie. Wyborów, które w przyszłości zadecydują o jakości jego życia. I to tej jakości niekoniecznie materialnej.

Czy w tym niebywale szybkim procesie podejmowania atrakcyjnych decyzji jest jeszcze miejsce na budowanie trwałych więzi? Czy młodzi ludzie, a w szczególności mieszkańcy wielkich miast, potrafią mozolnie dążyć do celu? Czy rozumieją słowa służba i pomoc innym? Czy poza codziennym wyborem dóbr oferowanych przez rynek, decydują się na wybieranie spraw, za którymi nie stoją kosztowne zabiegi marketingowe?

Stowarzyszenie Harcerskie zaprasza na sesję poświeconą młodzieżowym organizacjom pozarządowym. Wspólnie z panelistami spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy we współczesnej Polsce jest jeszcze miejsce dla młodzieżowych organizacji formacyjnych, których celem jest nie tylko zabawa, ale wychowanie młodego człowieka według pewnych idei. Takich, które zakładają stałość i trwałość przynależności i wymagają aktywności od swoich członków. Organizacji, które nie tylko oferują, ale także wymagają. Zastanowimy się, czy współcześnie takie organizacje są w stanie zrealizować potrzeby młodych ludzi. Czy potrafią je definiować i w jaki sposób na nie odpowiadają. Jakich ludzi wychowują? Na jakie wartości stawiają nacisk? Które z tych wartości są atrakcyjne dla ich członków?


Sesja „Po co nam dziś organizacje młodzieżowe?" odbędzie się 20 września (sobota), w godz. 11.20-12.50 w budynku Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych, sala im. A. Podgóreckiego, ul. Nowy Świat 67. Proszę, żebyście przyszli chwilę wcześniej, ok. 11.10.

W sesji wezmą udział:

Przedstawiciele organizacji młodzieżowych: Karolina Kolbuszewska, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej; Dorota Całka, Związek Harcerstwa Polskiego; Leon Juszkiewicz, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza"; Jakub Michałowski, Klub Inteligencji Katolickiej oraz Róża Rzeplińska, Stowarzyszenie Harcerskie;

W roli komentatora-eksperta dr Marcin Sinczuch, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Sesję poprowadzi Leszek Skiba.

Publiczność sesji: każda z organizacji zaprasza we własnym zakresie.
Do udziału w sesji zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji społecznych zrzeszających dzieci i młodzież oraz naukowca od lat prowadzącego badania nad młodzieżą. Sesja powstaje pod patronatem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pana Krzysztofa Stanowskiego.

Link do podstrony:

http://www.ofip.org.pl/x/356121

komentarze (0)

dodaj swój komentarz
wypełnij formularz (wszystkie pola są wymagane)Nie ma jeszcze żadnych komentarzy.

na górę strony